انواع سنگ های کاربردی در ساختمان سازی

انواع سنگ های کاربردی در ساختمان سازی

1.تراورتن

یکی از سنگ های پرمصرف، سنگ تراورتن است، که ازرایج ترین سنگ ها برای نمای بیرونی ساختمان است. سطح سنگ های تراورتن دارای حفره هایی می باشد که ناشی از نحوه شکل گیری آن ها است. این سنگ آهکی که  عمدتا در رنگ های زرد، قهوه ای، خاکستری، لیمویی، سیاه و در نهایت سفید وجود دارد که محبوب ترین و با کیفیت ترین آن، سنگ تراورتن با رنگ سفید و حفره های یکنواخت است. از این سنگ بنا می توان در نمای ساختمان ، کف پوش ، پله ، سرویس های بهداشتی ، کف پوش و … می توان در حد گسترده ای استفاده نمود.

ویژگی ها:

این سنگ در برابر صوت، گرما و سرما عایق است.

به عنوان سنگ فرش، به طور طبیعی از سر خوردن افراد جلوگیری می کند و ایمنی محیطی را افزایش می دهد

حفره های موجود در ساختار این سنگ باعث کاهش چگالی سنگ ، دفع فشاردر صورت انقباض و انبساط سنگ،ایجاد اتصال مستحکم و پایدار در زمان اجرا با سیمان و ملات و درنتیجه استحکام و طول عمر سنگ می شود.

به خوبی برش می خورد و تیشه خوری خوبی دارد.

رنگ آن به مرور زمان و بر اثر تابش نور خورشید از بین نمی رود و کمرنگ نمی شود.

سنگ تراورتن را می توان به راحتی شست، با روغن ها و سیلر های تقویتی مخصوص خیلی ساده براق کرد.

نمونه های پر نشده برای محیط های بسیار مرطوب و سرد مناسب نیستند ،اما در صورت به کارگیری نمونه ضخیم تر و یا نمونه های فرآوری شده با رزین، برای نواحی سرد نیز قابل استفاده خواهد بود.

انواع مختلف سنگ تراورتن

پردازش های مختلف سنگ تراورتن از قبیل آنتیک، ساییده، مات تیشه ای، چرمی و بوش همر برای استفاده در نمای ساختمان ها، ارائه می شوند. برای سنگ فرش بیرونی این محصول نیز پرداخت های پرشده، تراش خورده و بافت آشفته رایج است که نمونه اول صاف ترین و نمونه آخر زبر ترین سطح را ارائه می دهد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از گونه سنگ‌های آذرین با تنوع رنگ‌های جذاب قرمز، سیاه، قهوه‌ای، سبز و آبی می‌باشد. سنگ گرانیت را از متداولترین سنگ‌های ساختمانی بر شمرده‌اند. این نمونه از انواع سنگ ساختمانی به دلیل نفوذ ناپذیری بالا در برابر رطوبت و دوام بالا قابلیت مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه، سینک، روشویی، کانتر و کف پوش تبدیل کرده است. علاوه بر این مقاومت این سنگ در مقابل ساییدگی وثباتی که در رنگ دارد،برای راه پله ، پوشش های کف، سنگ نمای ساختمان کاربرد دارد .در مناطق بسیار سرد به عنوان یک سنگ با دوام و درصد نفوذ کم آب و میزان انبساط و انقباض کم استفاده نمود.

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت در اثر دگرگونی ماسه سنگ در اثر فشار و گرمای بسیار زیادی در لایه‌های زمین به وجود آمده است.

این سنگ جنسی زبر و سخت داشته و سطح آن را بلور‌هایی به رنگ قرمز، خاکستری و قهوه‌ای پوشانده است. کاربرد سنگ ساختمان کوارتزیت به دلیل مقاومت در برابر هوازدگی بیشتر برای پوشش دیوارها، نماکاری ساختمان، مرمت دیوارها وکفپوش‌ بوده اما در کنار این موارد از سنگ کوارتزیت برای آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی نیز می‌توان استفاده کرد.

ماسه سنگ

ماسه سنگ نوعی سنگ‌ رسوبی در کف رودخانه یا جویبار است که با دانه‌های سیلیسی پیوند خورده است .ماسه سنگ به رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه‌ای وجود دارد و به دلیل تطبیق‌پذیری بالا یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که در داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این در کف‌پوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکن‌ها، استخرها و پاسیوها کاربرد دارد. مصرف این سنگ در پله‌ها و کف راهروها و سرویس‌ها مناسب نیست. این سنگ به رنگ کرم و سفید دیده می‌شود و تنوع رنگی ندارد. به علت وجود کانیهای رسی قابلیت صیقل‌پذیری این سنگ ضعیف است و در هنگام فرآوری، اکثراً سطح آن تیشه‌ای می‌شود. از نقاط قوت این سنگ، رنگ کرم روشن آن می‌باشد ولی از نقاط ضعف آن می‌توان به جذب آب بالای آن اشاره کرد که باعث فرسودگی سریعتر این سنگ می‌شود. همچنین به علت اینکه سختی کمی دارد در مکانهای پر تردد و در پله‌ها، کاربرد مناسبی ندارد.

سنگ آنتیک

سنگ انتیک از تجمع خرده سنگ‌های تراورتن با مواد چسبنده ساخته میشود. سنگ آنتیک برای زیباسازی نمای داخلی و بیرونی ساختمان، کفپوش‌ها، محوطه‌سازی اماکن تفریحی، باغ‌ها و ویلاها استفاده می‌کنند. وجود تخلخل در سنگ‌های آنتیک امکان چسبندگی این سنگ‌ها بر روی هر نوع دیواری (گچی، سیمانی، سرامیکی و…) را ممکن می‌کند.سنگ‌های آنتیک نسبت به تغییرات محیطی، یخ زدگی، رطوبت، فشار، خراش، سائیدگی و آتش مقاوم هستند. به علت مقاومت بالا در برابر گرما از آن برای زیبا سازی فضای خارجی شومینه‌ها نیزاستفاده می‌شود.

مرمر(onyx)

سنگ مرمر معمولی در بازارهای جهانی به نام اُنیکس مشهور است.

یک نوع سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت هنگام دگرگونی مجدد سنگ آهکی تولید شده است. سنگ مرمر با ظاهری یک دست و رگه‌های رنگ‌های متنوع دیده می‌شود. این سبک رنگ سنگ مرمر را از دیگر انواع سنگ‌های ساختمانی و طبیعی متمایز کرده است. رنگ‌های خاصی مثل ارغوانی، سبز، قرمز، زرد ،سفید و خاکستری از جمله‌ هارمونی رنگ این نوع سنگ ساختمانی است. سطح صاف و آینه‌ای سنگ مرمر و همین طور قابلیت صیقل پذیری بالای آن در کنار جلای رنگ‌های زیبا کاربرد این سنگ را برای دکوراسیون داخلی، کف پوش‌ها، ستون‌ها، پله‌ها و تزیینات جانبی ساختمان رونق بخشیده است. از ویژگی‌های برجسته سنگ مرمر، عبور نور است.سطح تمیز و درخشان سنگ مرمر یک انتخاب مناسب برای طراحی داخلی آشپزخانه است. قیمت سنگ مرمر در مقابل دیگر انواع سنگ‌های ساختمانی برای کاربرد در دکوراسیون منزل بالاست.

مرمریت  (marble)

جنس آن آهکی- رسوبی سنگ آهکی شکل گرفته از رسوبات دریاهای گرم و بیکران و ترکیب با گرانیت میلیون‌ها سال قبل است.  مرمریت دارای زنجیره‌هایی به نام استیلولیت می‌باشد که مانند نوار قلب در بافت سنگ مشاهده می‌شود. این سنگ با توجه به وجود ناخالصی‌ها به رنگ‌های روشن تا تیره و رنگی مانند: کرم، قرمز، قهوه‌ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و غیره دیده می‌شود. مرمریت کاربرد مناسبی در نما و کف فرش داخلی و خارجی ساختمان دارند.

از آنجاییکه منابع آن در ایران نسبت به سایر گونه های مختلف سنگ کمتر می باشد از آن عموما به عنوان یک لایه ی پوششی در نمای داخلی ساختمان بخصوص کف ساختمان ها آن هم در ابعاد اسلب و یا تایل های با ابعاد بزرگ استفاه می نمایند .

استفاده از این سنگ ساختمانی را به عنوان سنگ کف ، پوشش بکار رفته در دیوار و کف سرویس های بهداشتی همچنین پلکان های داخلی به شما پیشنهاد می کنیم . این نکته را نیز در نظر داشته باشید از این سنگ می توان اکسسوری های بی نظیری مانند سینک و یا صفحه ی کابینت تولید نمود/.

 این نوع سنگ به سه گروه سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته بندی می‌شود.

سنگ مرمریت چینی: بافتی ریزدانه و بلورین داشته و سه نوع چینی سفید، چینی کریستال و چینی خاکستری تقسیم می‌شود.

سنگ مرمریت کریستال: دارای بافتی انه درشت و بلورین در سطح خود می‌باشد.

سنگ مرمریت ابری: از نوارهای غیر موازی و پراکنده روشن و تیره در سطح سنگ برخوردار است.

ترااونیکس

سنگی با ترکیب تراورتن و ایرانیت و انیکس (مرمر) می‌باشد که با توجه به عبور نور از بخش انیکس در این سنگ، زیبایی خاصی برای موارد دکوراسیون و طراحی ایجاد می‌نماید.

تراونیکس در رنگ های مختلف : زرد ، سفید ، شکلاتی است.

موارد استفاده از سنگ تراونیکس:

تراونیکس در امور ساختمانی هم برای مصارف خارجی و هم نمای داخلی ساختمان ها مانند پله ها،کف، ستون، دیوار و نمای بیرونی و غیره بکارگرفته می شود .

بازالت

سنگ بازالت، از گروه سنگ‌های آذرین (آذرین بیرونی) است که بازمانده فعالیت‌های آتش‌فشانی است و در ایران به وفور وجود دارد. بازالت سنگی متراکم و سخت است که به رنگ‌های گوناگون در طبیعت یافت می‌شود. این سنگ بعد از گرانیت فراوان‌ترین سنگ آذرین است..

کاربردهای سنگ بازالت:

 به صورت کوپ و سنگ فرآوری‌شده در کف‌سازی پیاده‌روها، جدول خیابان‌ها

به‌صورت چرمی یا ساییده برای نمای ساختمان‌ها

به عنوان پشم سنگ و در فیزیوتراپی به‌جای تشک برقی

 با جذب دی‌اکسید کربن ،ترکیبات کربناتی مانند آنکریت ایجاد می‌کند و از انتشار دی‌اکسید کربن (که یکی از گازهای گلخانه‌ای است) در اتمسفر جلوگیری می‌کند.

از جمله برتری‌های الیاف بازالتی مقاومت حرارتی بالا، اشتعال‌پذیری کم، افت کم عملکرد و استحکام در دماهای بالاتر از ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد و همچنین در رطوبت زیاد، چسبندگی خوب به رزین‌های بسپاری و لاستیک‌ها، مقاومت سایشی و کششی، ویژگی‌های دی‌الکتریکی بالا است.

لایم استون

سنگ لایم استون گونه ای از سنگ های رسوبی است که به علت وجود آهک زیاد درصد جذب آب بالایی دارد. همچنین مقاومت کمی در برابر فرسایش داشته از این رو سنگ لایم استون برای مکان های دور از رطوبت و فرسایش مناسب است.
سنگ های لایم استون اکثرا رنگ روشن و مایل به سفید دارند و بسیار یکنواخت هستند.  بهترین مکان برای استفاده از سنگ لایم استون در مناطق خشک و در نمای داخلی و دیوار های داخلی می باشد.

برای پرسیدن قیمت های انواع سنگ ها و محصولات نماسنگ شوکا با ما در تماس باشید.

تلفن همراه:  09132331662  و  تلفن ثابت: 031-42633687